Anglie, země kruhových objezdů

6. 08. 2019 9:00:00
Koupě auta v Londýně aneb potřebujete auto ve městě, kde funguje jedenáct linek metra a na osm tisíc autobusových spojení?

Ano, potřebujete, nebo spíš potřebujeme. Meba si teda myslel, že je to zbytečné vyhazování peněz, ale po pár dnech bez večeře si vlastně vzpomněl, že auto vážně potřebujeme, protože ten nákup se sám nepřiveze. Teda přiveze, když se objedná online, ale já si radši hezky po staru vybírám a vážně nevím, kdo by se tahal s těžkýma taškama z pětset metrů vzdáleného supermarketu. A taky jsem potřebovala jezdit na výlety, a navíc auto je sociální status.

Problém byl, že Mebův mezinárodní řidičák v Anglii neplatil, můj sice ano, ale volant vpravo mi dosti děsil. V Čechách mi řízení vážně šlo. Vadilo mi jen rozjíždění do kopce, podélné parkování, couvání, silnice, kde chyběla středová čára a kruhové objezdy. Problém byl v tom, že v Anglii si asi řekli, že když nevíš co, flákni tam kruháč. A tak tady narazíte i na kruháč v kruháči. Vrcholem je kruhový objezd ve městě Swindon, který sám o sobě obsahuje sedm kruhových objezdů. Říkám to upřímně, bez mučení, do Swindonu jsme na výlet ještě nejeli a asi hned tak nepojedeme. Údajně je na světě 60 000 kruháků z toho Anglie jich má 10 000.

Touha vlastnit auto byla ale silnější než strach z kruháčů, a tak jsem si za cenu tří autoškol v Čechách, zaplatila šest kondičních jízd v Londýně. Instruktora jsem vybírala online, kdyby tam kluci měli fotky, bylo by to jednodušší, takhle jsem si musel vybrat z nic neříkajících jmen. Abdul, tak toho asi ne. Rahul, ještě lepší.姓名, proboha. Voloďa, hmmm, ne. Nakonec jsem vybrala Alfonsa, myslela jsem si, že to bude ten řidič z F1, tomu ale prej ve jméně chybí efko. Detail.

Nicméně postarší Portugalec měl se mnou trpělivost a po projetí všech kruháčů v Londýně (i těch více pruhových), jsem místo stěračů už hezky spínala blinkry a Alfonso přestal svírat zlatý křížek, který měl na krku.

Nastal čas, koupit si vlastní stroj, což je v Anglii oproti Čechám o dost levnější. Kritéria jsem měla jako správná blondýna jen dvě – velikost a dobrej odstín. Za pár peněz se tady dá auto prověřit, jednoduše použijete registrační značku auta a zadáte jí do databáze, čím jsme zjistili, že asi tak polovina aut v Londýně je bouraných.

Týpek, který auto prodával nám ho dal se slevou, protože po zkušební jízdě se mnou, kdy jsme přeletěli železniční přejezd, jak Semir Gerkhan v Kobře 11, ostříhali živý plot a vzali s sebou pár dopravních kuželů, měl zřejmě pocit, že by auto stejně neprodal. Klíčky předal Mebovi a rychle za sebou zavřel dveře. Nevím proč, možná abychom si to nerozmysleli, nebo šel prostě jenom zvracet.

Pak nastala ta pravá zábava – pojištění auta. Sjednává se online a stojí majlant. Chtějí o vás vědět veškeré informace, a to snad včetně čísla bot a váhy (a na tu jsem hodně háklivá). Mimo jiné se také ptají, jestli je auto přes noc v garáži a na zaměstnání. Jelikož strýček Skrblík je takřka můj pokrevní bratr, auto v garáži bylo a přes noc se ze mě stala učitelka v mateřský školce, protože jsem zjistila, že učitelky v mateřských školkách mají z nějakého záhadného důvodu pojištění levnější než všechny ostatní profese. I tak nás roční pojištění vyšlo na £3000. Pro srovnání, auto bylo jen o pětikilo dražší.

Jaké bylo mé překvápko, když po dvou týdnech od pojištění, po mně chtěla pojišťovací společnost doložit tu mystickou garáž a zaměstnání. Po dalších dvou týdnech nám pojištění zrušili a přišli jsme o dvouměsíční zálohu. Tak to dopadá, když se blondýna snaží ušetřit.

Autor: Kristýna Burgerová | úterý 6.8.2019 9:00 | karma článku: 30.37 | přečteno: 1139x

Další články blogera

Kristýna Burgerová

Miluj souseda svého!

Multikulti soužití v Londýně. Nikdy nemůže být tak špatně, aby nemohlo být hůř aneb když vám sousedi pravidelně pouští žilou.

14.8.2019 v 9:01 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 1870 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Nebojte se, on nic neudělá!

Slyšela jsem typickou větu pět vteřin před tím, než se mi zrzavý smeták zakousl do mého, tehdy pětiměsíčního, štěněte staforda, které šlo spokojeně na vodítku.

30.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 36.41 | Přečteno: 2032 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Setkání s Američankou horší než setkání s blbcem

aneb slovy klasika kdyby blbost nadnášela půl Ameriky s Trumpem v čele, se vznáší jak balónek na Matějský pouti.

16.7.2019 v 9:36 | Karma článku: 47.47 | Přečteno: 29603 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

M Korotvička

Pane Ježíši, už zas je tu jednadvacátý srpen.

Fakticky jsem se už několikrát zařekl. Nenecháš se vtáhnout do dění u nás. Nejde to. Je to osobní a útočí to na mé zásady, které do nás nalili rodiče. Otec. Obdivovatel demokracie bez odvahy za komunistů zdrhnout. Patří mi to.

20.8.2019 v 21:40 | Karma článku: 6.98 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jan Vargulič

Čas, jenž děsí nás..

Bojíte se stárnutí, znepokojuje vás neúprosné plynutí času? Odstěhujte se na ostrov Sommaroy v severním Norsku, kde chtějí zrušit měření času a vyhlásit první bezčasovou zónu na světě. Hodinky s sebou neberte, zahoďte je do moře..

19.8.2019 v 8:15 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 94 | Diskuse

Patrik Juda

Hvězdná pěchota na iDNES aneb Svět se řítí do záhuby a to do dvanácti let!

Prožívají ekologický žal a organizují stávky. Je jim na nic a úzko z té klimatické krize, protože Svět se prý řítí do záhuby. Nemáme čas! Za vše má vinu Evropa! Gréta má smysl a musíme stávkovat! Nelétají a maturitu ještě nemají..

18.8.2019 v 12:05 | Karma článku: 42.27 | Přečteno: 1715 | Diskuse

Patrik Juda

Súdánec ubodal v Británii mladou ženu. Odmítla s ním sex.

Útoky nožem v Británii! Tolik ho její odmítnutí naštvalo, že se rozhodl jí dát lekci. Po patnácti bodnutích, což byla ta lekce zbyly z nože tři kusy. Vím, že umírám stihla ještě říci. Jedinou její provokací bylo, že jej odmítla...

18.8.2019 v 11:01 | Karma článku: 40.64 | Přečteno: 1751 | Diskuse

Vladimíra Frančáková

Osamělost?

Deníčku můj, přiznám se, že jsem ti původně chtěla vyprávět o tom, jakým způsobem rozeznávám lidi. Měla jsem totiž pocit, že jsem ten příhodný moment už propásla. Důvod je jasný. Jsem přece nevidomá.

18.8.2019 v 0:00 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 190 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 37.14 Průměrná čtenost 2909

Češka o životě v Londýně s etiopským mužem a britským psem.

Úchylačka na zdravou stravu a kuchyni s chorobnou touhou sežrat něco prasáckého. Odpůrce všeho sladkého, zejména zmrzliny a čokolády.

Alkoholička na každodenní odvykačce, protože tohle pivo bylo vážně to poslední. Milovnice čerstvých květin, voňavých svíček a přírody, která se nedopatřením ocitla v betonové džungli zvané Londýn. A v neposlední řadě líný snílek, který si stále myslí, že se dá něco napsat i bez psaní.

 

@muj.cernobily.svet

www.mujcernobilysvet.com

Najdete na iDNES.cz