Tradiční anglické Vánoce

2. 12. 2018 18:00:00
Na stole plápolá první svíčka, z kuchyně voní svařák, na oknech blikají světýlka. Atmoška jak z romatickýho filmu od Pilchrový. Ba ne kecám, neměla jsem čas.

Svíčka neplápolá, adventní věnec nemám, světýlka neblikaj, uklidit jsem nestihla, ale ten svařák teda z kuchyně voní. Přece jen nějaké tradice zachovávám a čemu být víc věrná než pěstování alkoholismu.I když ten svařák v sobě stejnak žádnej alkohol nemá. To je samé koření a skořice.Takže pokud jste na tom stejně jak já, tak nevyšilujte. Odložte prachovku, přestaňte vykrajovat cukroví, usaďte se do křesla s tím nevinným deseti procentním svařáčkema přečtěte si o anglických Vánocích.

Vážně si myslíte, že česká imigrantka žijící s etiopským imigrantem vám bude vyprávět o anglických tradicích? Pokud vás zajímá Christmas day, Boxing day, christmas pudding a fusekle na krbu, který se tam nesuší, ale čekají na naplnění od Father Christmas, tak si to vygooglete. Já vám raději naservíruji anglické Vánoce z mého pohledu. Osobní zkušenost k nezaplacení, takové informace nemá ani tetička Wikipedie.

Jako po celém světě, Vánoce nejprve přichází do obchoďáků. V Anglii je ta výhoda, že se většinou lidi pořádně crcaj s Halloweenem, a tak se vánoční šílenství dostává do regálů “až” na konci října. Když už si každej kretén koupil umělohmotnou dýni nebo keramickou lebku je na čase začít lákat na vánoční dekorace.V listopadu už regulérně jedeme v každém krámě do nekonečna Jingle Bells a All I want for Christmas is you, vážně jsem kdysi tu písničku měla ráda.

V Čechách rozsvěcíme stromy, tady se rozsvěcí světýlka. Moc vánočních stromů tu není. Největší vřava je, když se rozsvěcí Oxford street. Miliony lidí, milion pravidel a nějaká nanicovatá hvězdička z X Factoru po hodině a půl únavného programu odpočítá od deseti do jedné a olalálá, světla svítí. Bez hudby, bez atmosféry. Zažila jsem jednou a příště bych si raději nechala ustřihnout bambuly z vánočního kulicha.

Jedna věc, bez které se v Anglii neobejdete je vánoční svetr. Musíte ho mít. Sobíci, sněhuláci, blikací vánoční stromečky i tučňáci, cokoliv z čeho čiší zima nebo Vánoce. Fantazii se meze nekladou. Během prosince neplatíbez peněz do hospody nelez, ale bez vánočního svetru do hospody nelez. Je to takřka povinná prosincová uniforma.

Teda ty peníze se hodí taky, protože panuje velká snaha vyrejžovat co nejvíc. Dyť je to jen jednou za rok, dyť jsou Vánoce, a tak bez mrknutí oka platíte za malou skleničku tři dny odstátého vlažného svařáku, ve kterém plave nahnilý pomeranč, víc jak 6 liber.

Adventní věnce, vánoční cukroví, kapři, to se tu nenosí. Gastronomickým vrcholem jsou prasátka v županu, tedy párky ve slanině. Tsss, celkem bych chtěla anglickou hospodyňku dělat vosí hnízda, když i párky ve slanině kupují již hotové.

Další kapitola – vánoční stromeček, krom toho, že se dají koupit již nazdobené. Každoročně přichází nějaká nová móda. Letos je největším hitem stromeček, kterého je jen půlka. Původně měl sloužit pro majitele zlobivých koček, ale myslím, že by se dal využít i pro ty co mají doma takový ty slintající, řvoucí, jak se tomu říká, jo už vím – děti. Dělají ho i v zasněžené variantě a stojí asi 3x tolik co normální umělý stromek. Nekup to!

Objednání vánočního nákupu je další velká věc. Nijak jsem se o to nikdy nezajímala, ale každoročně to do mě v supermarketu hustěj, dávaj mi brožurky, ať si zaškrtám, co potřebuju a hlavně, ať nezapomenu na krocana, že pak nebudou.

Faktem je, že krocana jdu koupit vždycky až 24.12 ráno, a to už jsou za půlku, takže když vám nevadí se trošku poprat, pár dloubáků loktem a dvouhodinová fronta u kasy, je lepší si na nákup zajít až na poslední chvíli. Takové vánoční sportování. Jinak je 24., takový obyč normál den. Lidi tráví čas v hospodách, restauracích, řeší poslední dárky.

25. prosince jsou tedy Vánoce. Ten hlavní den a z Londýna se stává město duchů. Nefunguje nic a nikdo. Jediný den v roce, kdy se všechno zastaví. Město je prázdné, na ulicích nejezdí auta, nechodí lidé. Červené autobusy si vzali dovolenou. Nefunguje městská hromadná doprava. Taxíky jsou beznadějně rozebrané a pokud jste si ho neobjednali den předem a jste dítě štěstěny pravděpodobně budete čekat na taxi několik hodin, ale seženete ho. Pokud jste normální český remcal a negativista, máte vánočního sobíka teda smolíka a nikam se nedostanete.

Jednou ze super věcí, kterou si Angličané dávají na stůl na Boží hod jsou crackers. Něco jako velký bonbón, který dvě osoby vezmou každá za jeden konec, škubnou, ozve se crack a vyvalí se na vás nějaká blbost. Crackers se dají koupit od těch nejlevnějších, kde jsou cajky jako obyčejná tužka, hrací kostka až po luxusní a drahé, ale v každé crackers musí být koruna, kterou si dáte na hlavu a jíte v ní slavnostní oběd.

Boxing day, tedy 26. prosince nastává apokalypsa zvaná vánoční výprodeje. některé krámy už otevírají v brzkých ranních hodinách a fronty se tvoří už od půl šesté ráno. Nějak nechápu tu potřebu konzumu, ale kdo ví, třeba jsou chytří a nakupují už na přesrok. Ať žijí tradiční komerční anglické Vánoce a teď šup zpátky uklízet lemry líný.

Autor: Kristýna Burgerová | neděle 2.12.2018 18:00 | karma článku: 26.97 | přečteno: 1092x

Další články blogera

Kristýna Burgerová

Homolkovic v Londýně

Zhruba tak dvakrát ročně nás potká taková událost - návštěva rodičů. Pokud bychom bydleli v Čechách zvládlo by se to za jedno odpoledne, s kafíčkem, kremrolí a pak už jen Děkujeme, odejděte

4.12.2018 v 8:30 | Karma článku: 30.78 | Přečteno: 1507 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Jaké je to spolu bydlet nebo vlastně spolubydlet?

Už jste taky sharovali aneb když si začnete vážit toaletního papíru, čistého nádobí či prázdné pračky.

27.11.2018 v 8:30 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 1321 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Gay jako nejlepší kamarádka

Je strašně moderní mít iPhone, džíny, které vám vytvarují zadek, umělé nehty a účet na Instagramu, ale na vrcholu pyramidy věcí, které si prostě musíte pořídit je kamarád gay. Všechny ženský v americkej seriálech ho přeci mají.

6.11.2018 v 8:30 | Karma článku: 23.58 | Přečteno: 1132 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Anna Novacek

To si Bertík nezasloužil

Po mnoha letech jsem se rozhodla prodat své milované staré autíčko. Kdybych tušila, jaké problémy mě kvůli pár tisícovkám čekají, raději bych v něm jezdila do doby, než se úplně rozpadne.

14.12.2018 v 13:20 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 188 | Diskuse

Jana Aulehlová

Štědrovečerní menu pro psa a na co si dát pozor

O Štědrém dnu se lidé snaží dodržovat různé tradice, a také je to jedinečná příležitost k porušování zaběhnutých pravidel a zvyklostí. Neznalost nikoho neomlouvá a svému chlupatému kamarádovi můžete i hodně ublížit.

14.12.2018 v 12:11 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 173 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Neházej všechny do jednoho pytle

Členem židovské rady byl muž jménem Josef, člověk dobrý a spravedlivý, který nesouhlasil s jejich rozhodnutím a činem. Pocházel z židovského města Arimatie a patřil k těm, kdo očekávali království Boží. (Lukáš 23,50+51)

13.12.2018 v 21:31 | Karma článku: 12.61 | Přečteno: 162 | Diskuse

Hana Grofová

O lásce k sobě

Potřeba lásky je tématem mnoha literárních a uměleckých děl. Vine se napříč věky. Všichni po lásce toužíme a všichni ji ve svém životě hledáme. Láska je základní lidský cit. Bylo by vůbec možné si ho odříci?

13.12.2018 v 18:29 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 95 | Diskuse

Štěpán Ciprýn

Jak na rozvod dohodou?

Vytratila se ve Vašem vztahu vzájemná láska a porozumění? Už nechcete být manželé? Změnil se Váš životní styl, postoje, hodnoty a i Váš pohled do budoucnosti je odlišný? Máte oboustranný zájem manželství ukončit, ale nevíte jak?

13.12.2018 v 15:03 | Karma článku: 8.05 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 50 Celková karma 27.11 Průměrná čtenost 1893

Češka o životě v Londýně s etiopským mužem a britským psem.

Úchylačka na zdravou stravu a kuchyni s chorobnou touhou sežrat něco prasáckého. Odpůrce všeho sladkého, zejména zmrzliny a čokolády.

Alkoholička na každodenní odvykačce, protože tohle pivo bylo vážně to poslední. Milovnice čerstvých květin, voňavých svíček a přírody, která se nedopatřením ocitla v betonové džungli zvané Londýn. A v neposlední řadě líný snílek, který si stále myslí, že se dá něco napsat i bez psaní.

 

www.mujcernobilysvet.com

Najdete na iDNES.cz