Novodobé otroctví aneb za prací do Londýna

27. 09. 2019 9:05:40
Vyplatí se ještě vyrazit do Londýna za prací? Na co se připravit a proč je lepší stát za barem než sedět v kanclu?

Pokud nejste ajtý cvok, profesor nebo odborník na cokoliv, ale blondýna s vejškou s humanitním zaměřením, máte v Londýně dvě možnosti.

Můžete pracovat v kanclu, mít stálý plat, volné soboty a neděle anebo makat v pubu centru Londýna, chodit z práce za tmy a prachy přehazovat vidlema. Já byla vždycky spíš na ty prachy.

Kancelářské krysy začínají zpravidla mezi desátou a jedenáctou a končí mezi šestou sedmou. Prosím, ujistěte mě, že tenhle model ráno si přispím a zabiju pak prací celej den, do Čech ještě nedorazil.

Práce s minimální mzdou se v Londýně hledá snadno. Vytisknete si milion životopisů a pak už jen obcházíte hotely, kavárny, restaurace a hospody. Zeptáte se manažera, jestli někoho neshánějí, ten vám nikdy neřekne ne, bude s vámi hrát takovou tu hru na “my se vám ozveme” a vy můžete jít zase o podnik dál.

Pokud nějakého perverzního manažera nadchnete, pozve vás na pohovor a na zkušební šichtu, která by měla být ze zákona placená, ale takovými detaily se nikdo moc nezaobírá. Potkala jsem i takového byznysmena, který požadoval neplacenou zkušební šichtičku v délce jednoho týdne. Prý standartní postup. Od kuchaře jsem se dozvěděla, že to takhle provozuje už přes rok a zatím ho nikdo nepřesvědčil o svém umu natolik, aby byl do práce přijat.

Při podpisu smlouvy, podepisujete také papír health and safety, jakože nebudete pracovat, když jste nemocní nebo vám není dobře, což v praxi znamená, že pokud vám neupadne noha a máte obě ruce, do práce přijít stejně musíte. Ono, i kdyby jste nešli, na nemocenskou stejnak zapomeňte.

Nikdy nedostanete smlouvu na čtyřicet nebo dokonce šedesát hodin týdně. Standartní smlouva je jen na pár hodin, třeba osm. Potřebují vás, děláte šestnáct hodin denně, nechodí zákazníci a hospoda je poloprázdná, pošlou vás domů po pár hodinách. Koho zajímá, že nebudete mít na nájem.

Do Anglie zatím nedorazil cyklus dlouhého a krátkého týdne, a tak se šichty rozdělují podle toho jak se to hodí. Systém je jednoduchý, pokud makáte a neflákáte se, dostanete šichet hodně, dokonce víc než byste chtěli, flákači dostanou šichty krátké a v časech, kdy není hospoda moc plná.

Volné víkendy neexistují, volné dva dny volna v kuse jsou výjimkou. Není nad to mít volno v pondělí a ve čtvrtek. Nejen, že si neodpočinete, ale stihnete si maximálně tak vyprat a uvařit. Deset nebo jedenáct dvanáctek bez dne volna je standard. Můj měsíc zpravidla míval okolo 230 hodin.

Pokud přijdete o minutu později, nezaplatí vám první půl hodinu. Při dvanácti hodinové šichtě si zpravidla musíte vzít dvě pauzy. První je hodinová a druhá půl hodinová. Odmakáte dvanáct hodin, ale zaplatí vám deset a půl. A to se vyplatí! Někteří zaměstnavatelé jsou ještě fikanější, a tak vám mezi obědovým a večerním marastem dají tří hodinovou pauzu, což je vcelku k ničemu, protože domů se jet nevyplatí a couráním po Londýně zpravidla utratíte to, co jste si za dopoledne vydělali a navíc máte celý den zabitý.

Po zavíračce je na úklid vymezena přesně půl hodina, nezáleží jestli byla zrovna narvaná sobota nebo pomalé pondělí. I kdybyste zůstali hodiny dvě, nezaplatí vám ani o minutu navíc.

I když se každá anglická hospoda tváří jako tradiční, autentická a originální faktem je, že většinou za ní stojí velký korporát. Nejznámější je Green King, Fullers či Mitchell and Butlers. Vždy, když si myslíte, že větší zloděj a vykořisťovatel neexistuje, stačí změnit hospodu. Postupy a chování k zaměstnancům bývají podobné.

Proč tedy má smysl vzdát se teplého místečka v kanclíku a jít makat do hospody? Krom toho, že to funguje jako skvělá hubnoucí metoda, protože lítáte od stolu ke stolu a nemáte šanci si dojít ani na záchod. Tím pravým důvodem jsou dýška. Padesát liber po dvanácti hodinové šichtě bývalo velkým zklamáním, stovka příjemným standartem.

Takže pokud nemáte do čeho píchnout, potřebujete zhubnout anebo vydělat na vánoční dárky, hurá do Londýna, vzhledem k Brexitové situaci - lidí málo, práce hodně!

Autor: Kristýna Burgerová | pátek 27.9.2019 9:05 | karma článku: 45.34 | přečteno: 21422x

Další články blogera

Kristýna Burgerová

Tak jsem se dočkala!

Dostat TEN prstýnek po osmi letech vztahu je jako dostat k osmnáctým narozeninám vysněnou barbínu s ohýbacími koleny.

21.12.2021 v 9:00 | Karma článku: 32.00 | Přečteno: 1329 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Jak jsem zatoužila podnikat - zase

Po obhlédnutí pracovního trhu, mě začaly opět jímat podnikatelské choutky. Přemýšlím, že možná než hledat si práci, by bylo lepší obnovit nějaký ten byznys.

27.10.2021 v 9:00 | Karma článku: 25.91 | Přečteno: 1149 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Móderní firemní kultůra

Už dorazila i do Čech. Po dvou měsících zabydlování se v Praze a obhlížení terénu = pospávání na gauči u Netflixu, jsem si řekla, že by bylo celkem fajn si najít práci.

20.10.2021 v 9:00 | Karma článku: 37.00 | Přečteno: 1932 | Diskuse

Kristýna Burgerová

To by se v Česku nestalo!

Myslela jsem si, že neexistuje nic horšího než anglická byrokracie. Myslela jsem si to pouze do té doby, než jsem se přestěhovala zpátky do Čech.

13.10.2021 v 9:00 | Karma článku: 44.31 | Přečteno: 10375 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Tereza Ledecká

IQ tykve ?

Jednou v Básnících se Štěpán Šafránek zeptal pana profesora, "Jak člověk pozná, že je blb?" Pamatujete, co mu na to odpověděl? "Chytrej člověk to nepozná nikdy, a blbci je to jedno!" Tak vám přeju, ať nikdy nedojdete poznání...

28.3.2024 v 14:15 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 207 |

Lucie Svobodová

Magor

Přátelé, širší rodina - každý reagoval na mé členství odlišně. Někteří na mě neustále křičeli, že jsem magor. Jiní si to pravděpodobně také mysleli, ale rozhodli se nechat si to pro sebe.

28.3.2024 v 8:59 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Vlastík Fürst

Pravopis máš hrozný, ale piš dál!

Jaké máte vzpomínky na svá školní léta? Měli jste také svého oblíbeného učitele - učitelku? Nebo jste dokonce byli platonicky zamilovaní do vaší kantorky - kantora?

27.3.2024 v 14:30 | Karma článku: 22.33 | Přečteno: 465 | Diskuse

Tereza Ledecká

Sněžkolezkyně

My Češi jsme pověstní svými nákupními výpravami do Polska, ale věřte, že na dně Lomniczky nic nekoupíte, a ještě za to draze zaplatíte

20.3.2024 v 23:29 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 297 |

Jiří Kačír

Recenze hry Baldur's Gate 3 a nových pravidel D&D 5E

Baldurs Gate 3 je RPG hra postavená na pravidlech Dungeons & Dragons, konkrétně na jejich nejnovější verzi 5E. Oproti verzím 3.5 a 4.0, které se používaly někdy od roku 2000 až do teď, se ve verzi 5E provedla spousta změn.

17.3.2024 v 13:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5217

Autorka knihy Holka od Big Benu. Toho času kopající se do zadku na mateřské dovolené, kde v přímém přenosu vzniká druhá kniha Matka z Dejvic, která by měla vyjít v následujícím roce. 

 

Vzhledem k nénaročnému životu prvomatky  se může stát, že se její vydání posune na rok 2038.

 

 

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...